Радіус колеса трактора. Що потрібно про це знати.

Як не дивно, дуже багато покупців сільгоспшин практично нічого не знають про технічні дані покришки (виключаючи типорозмір). Та й деякі продавці іноді видають щось таке, що викликає у професіоналів подив (наприклад, говорять про шину 650/75R32 - «шина 32-го радіусу»). Але ж від лінійних параметрів шини - зовнішнього і посадкового діаметра, ширини і висоти профілю, довжини кочення і т.д. - залежить дуже багато чого. Зупинимося докладніше на одному з найважливіших параметрів покришки - радіусі.
Розрізняють динамічний і статичний радіус шини. Динамічний - відстань від осі обертання Катя колеса до поверхні. На колесо при цьому діють окружна і бічна сили, а також динамічне навантаження. Це непостійна величина, точно заміряти її неможливо. А ось статичний радіус (Rc; Static Loaded Radius, SLR) - параметр визначна. Це відстань від центральної осі колеса, на яке змонтована шина, до опорної поверхні при максимально допустимих номінальному навантаженні і тиску в нерухомому стані.
Статичний радіус покришок визначає висоту трактора і число співвідношення заднього і переднього коліс один до одного. Саме з цього співвідношення заводом-виробником тягача визначається Rc покришок, які можуть бути встановлені на трактор, а значить - відповідні розміри коліс і шин. Як правило, в одному типорозмірі розбіжність SLR по виробникам і моделям невелика, але вона існує. Тому рекомендується встановлювати на передню і задню вісь шини одного заводу і моделі.

Найважливіший фактор, на який впливає статичний радіус - це взаємозамінність коліс (шин). Заміна коліс проводиться для таких цілей, як:установка широкопрофільних шин;

  1. установка вузьких коліс для роботи в міжряддях;
  2. збільшення/зменшення висоти трактора для різних цілей;
  3. установка вітчизняних або низькобюджетних імпортних типорозмірів шин для зменшення витрат.

У всіх цих випадках необхідно в першу чергу враховувати число співвідношення задніх і передніх шин трактора. А визначити це число можна якраз за допомогою статичного радіуса. Пояснимо на прикладі. На тракторі New Holland T 8.390 з заводу встановлені шини 520/85R42 і 420/90R30 Mitas AC85. Статичний радіус задньої шини - 896 мм, передній - 681 мм. Коефіцієнт співвідношення = 896/681 = 1,316. Слід враховувати, що похибка в числі співвідношення допускається не більше 0,05 і тільки в меншу сторону (1,27 можна, 1,34 - ні). На трактор потрібно встановити вузькі шини для міжрядного обробітку буряків не ширше 270 мм. Підбираємо задню шину, найбільш близька до «рідної» - 270/95R54 BKT RT 955, Rc = 878 мм. Знаючи оптимальне число співвідношення, визначимо необхідний Rc передньої покришки: 878/1,316 = 667 мм (або трохи більше). Під цей параметр підходить шина 270/95R38 Kleber Super 3, Rc = 682 мм. Перевіряємо співвідношення: 878/682 = 1,287 - все в межах норми.

Перевіряти цей коефіцієнт потрібно при будь-заміні шин на непередбачені заводом типорозміри. Також слід враховувати, що покришка меншого радіуса проходить більш коротку відстань за один оборот колеса. Зі зменшенням шин буде рости витрата палива трактора.

Статичний радіус для кожної шини вказується в технічних буклетах і каталогах виробника. Не варто нехтувати цим параметром при підборі шин і коліс, якщо Ви хочете, щоб техніка працювала стабільно і ефективно.

А також, звертайтеся до наших менеджерів за додатковою інформацією за вибором шин, коліс і колісних систем для будь-якого виду Вашої техніки.